TRYBOWANE UDŹCE Z INDYKA FASZEROWANE MORELĄ

Składniki:
– 2 uda trybowane z indyka z certyfikatem QAFP,
– kilka sztuk świeżej lub suszonej moreli,
– ½ szklanki białego wina,
– ½ szklanki bulionu warzywnego,
– sól i pieprz,
– 2 ząbki czosnku,
– 1 płaska łyżka suszonego tymianku,
– 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia,
– 2 łyżki masła.

Sposób przygotowania:
Mięso doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem (szczyptą – reszta posłuży nam do posypania wierzchniej części mięsa) i odstawiamy na 2 godziny. Następnie, na każdy udziec nakładamy masło z suszoną morelą (kawałki masła kładziemy na mięso, a na masło morele), zwijamy udziec w rulon i wiążemy go nitką. Tak przygotowane rolady podsmażamy z dwóch stron na patelni, a następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego, posypujemy tymiankiem i podlewamy ½ szklanki białego wina i ½ szklanki bulionu. Piekarnik nagrzewamy do 200°C i dusimy mięso przez około 30–40 minut, od czasu do czasu podlewając je sosem z mięsa. Po upływie wymaganego czasy wyjmujemy mięso z piekarnika, studzimy, zdejmujemy nitkę i kroimy na plastry. Smacznego!



GULASZ Z INDYKA

Składniki:
– 1 kg mięsa na gulasz z uda indyka z certyfikatem QAFP,
– 2 większe cebule,
– 2 ząbki czosnku,
– 1 dojrzały pomidor,
– 100 ml śmietanki kremówki 36%,
– łyżka mąki pszennej plus mąka do obtoczenia mięsa,
– olej do smażenia,
– majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz.

Sposób przygotowania:
Mięso kroimy w kostkę, oprószamy solą oraz mąką pszenną dokładnie mieszamy, aby obtoczyć każdy kawałek. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i smażymy na dużym ogniu (bez mieszania) przez około 3 minuty, żeby dokładnie „zamknąć” mięso. W tym czasie siekamy cebulę i dorzucamy ją do mięsa. Całość smażymy przez kolejnych kilka minut, często mieszając. Na koniec dodajemy drobno posiekany czosnek. Na patelnię wlewamy litr wody, dodajemy wszystkie przyprawy oraz obranego ze skórki i pokrojonego w kostkę pomidora. Dusimy wszystko przez około 80 minut – do momentu, w którym mięso stanie się miękkie. Do śmietanki dodajemy drugie tyle wody, wsypujemy łyżkę mąki i dokładnie mieszamy, aby nie było grudek. Rozwodnioną śmietankę wlewamy do gulaszu, cały czas mieszając. Doprowadzamy gulasz do ponownego zagotowania, aż potrawa zgęstnieje. Podajemy z ryżem lub z ulubioną kaszą. Smacznego!



SZNYCLE Z INDYKA W CIEŚCIE Z SEREM

Składniki:
– 2 sznycle z fileta z piersi indyczej z certyfikatem QAFP,
– pół szklanki mąki pszennej,
– 1 jajko,
– pół szklanki mleka,
– 3/4 szklanki tartego sera (cheddara, goudy lub innego),
– przyprawy: 1 łyżeczka soli, ½ łyżeczki pieprzu, ½ łyżeczki ostrej papryki, ½ łyżeczki wędzonej papryki, 1 łyżeczka suszonego oregano,
– olej do smażenia.

Sposób przygotowania:
Rozbijamy delikatnie mięso tłuczkiem, w misce roztrzepujemy jajko, dodajemy mąkę, mleko oraz wszystkie przyprawy i dokładnie mieszamy. Do całości dodajemy starty ser. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Chcąc uzyskać odpowiednią konsystencję, możemy dodać do niego odrobinę mleka lub mąki. Zanurzamy kotlety w cieście i smażymy je na rozgrzanym oleju, z obu stron, aż się zarumienią. Sznycle w cieście serwujemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego!



POLĘDWICZKI Z INDYKA W SOSIE PIECZARKOWYM

Składniki:
– 800 g polędwiczek z piersi indyka z certyfikatem QAFP,
– 2 cebule,
– 3 ząbki czosnku,
– 400 g pieczarek,
– 2 liście laurowe,
– 3 ziarenka ziela angielskiego,
– 4 kulki pieprzu,
– 2 łyżki mąki,
– 2 łyżki śmietany 18% (opcjonalnie),
– 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki,
– po ½ łyżeczki oregano i bazylii,
– 1 łyżka octu balsamicznego (opcjonalnie),
– sól, pieprz,
– olej lub masło klarowane do podsmażenia mięsa i pieczarek.

Sposób przygotowania:
Polędwiczki kroimy w plastry o grubości 2 cm. Każdy z nich posypujemy solą, pieprzem i mieloną słodką papryką. Przekładamy mięso do miski, dodajemy ocet balsamiczny i dokładnie mieszamy. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy mięso z obu stron. Następnie przekładamy polędwiczki do garnka. Na pozostałym tłuszczu szklimy cebulę, a na koniec dodajemy do niej drobno posiekany czosnek i smażymy przez kolejną minutę. Polędwiczki zalewamy wodą (do zakrycia mięsa), wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie oraz kulki pieprzu. Dodajemy łyżeczkę mielonej słodkiej papryki. Polędwiczki dusimy pod przykryciem do miękkości. W międzyczasie myjemy i obieramy pieczarki, a następnie kroimy je w plasterki i podsmażamy na maśle. Pod koniec smażenia solimy grzyby i dodajemy je do mięsa wraz z bazylią i oregano, po ok. 15 minutach duszenia. Kiedy mięso będzie już miękkie, sos zaprawiamy mąką i ewentualnie śmietaną. W ¼ szklanki wody rozrabiamy 2 łyżki mąki, tak by nie było grudek i ewentualnie dodajemy śmietanę (choć nie jest to konieczne, jeśli chcemy, aby sos pozostał ciemny) oraz kilka łyżek gorącego wywaru. Całość dodajemy do mięsa, mieszamy i doprowadzamy do zagotowania. Polędwiczki z piersi indyka w sosie pieczarkowym możemy podawać z ziemniaczanym puree, kluskami śląskimi lub kaszą i ulubioną surówką. Smacznego!



PIERŚ Z INDYKA W SOSIE ZE SZPINAKIEM I SUSZONYMI POMIDORAMI

Składniki:
– filet z piersi z indyka z certyfikatem QAFP,
– 150 g szpinaku w liściach - świeżego lub mrożonego,
– 200 g śmietany 18% lub 30%,
– kilka suszonych pomidorów,
– olej roślinny,
– 3 ząbki czosnku,
– gałka muszkatołowa,
– sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:
Filet z piersi indyka kroimy na mniejsze kawałki. Czosnek przeciskamy przez praskę i połową wyciśniętego czosnku z dodatkiem oliwy, soli i pieprzu doprawiamy mięso i odstawiamy na pół godziny. Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy mięso z każdej ze stron. Następnie zdejmujemy je z patelni i pozostawiamy pod przykrywką. Szpinak dokładnie myjemy i wrzucamy na patelnię, na której wcześniej smażyliśmy mięso. Do szpinaku dodajemy czosnek, podlewamy odrobiną wody i dusimy przez chwilę. Dodajemy pokrojone suszone pomidory. Następnie do kubka ze śmietaną dolewamy trochę sosu z patelni i mieszamy. Stopniowo wylewamy na patelnię całą śmietanę. Dodajemy gałkę muszkatołową, sól i pieprz do smaku. Na koniec przekładamy na patelnię przesmażone wcześniej mięso, mieszamy je z sosem i dusimy przez 2–3 minuty. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego!